• Zeytinyağlı Yeşil Domates Yemeği
 • Tutmaç Çorbası Nasıl Yapılır?

Weekend Top

Catering Nedir?
1

Catering Nedir? Catering Firmaları Ne Yapar?

Herkesin temel ihtiyacı olan yemek, aynı zamanda hepimizin ortak ve nisbeten kültürel zevkidir.  Modern toplumun karmaşası içinde, her zaman kendi yemeğimizi yapamıyoruz ve dışarıdan hizmet olarak alıyoruz. Pandemi nedeni ile bu durum biranda değişti. Peki tarihsel olarak baktığımızda Yemek hizmeti almanın, milattan önceki Çin imparatorluklarına, Mısır firavunlarına ve eski Roma’ya kadar geri gittiğini biliyor muydunuz?  Peki Türkiye’de de 80’li yıllardan sonra otellerde duymaya başladığımız ve artık sıkça karşılaştığımız catering nedir?

Catering Nedir?

Kelime anlamı olarak incelemeye başlarsak, catering kelimesinin Türkçe karşılığı yemek servisi, yemek tedariki anlamına gelmektedir.

Başaran Lezzet Catering Şirketi

Kavramı daha iyi anlamak için sektöre genel bir bakış atmamız gerekecek olursa. Catering, müşterinin seçtiği yerde, müşteri ve catering şirketi tarafından ortak kararlaştırılan bir bedelle, şefler ve servis ekiplerinin yemek pişirip servis yapmasıdır. Bu noktada Başaran Lezzet Catering Hizmetleri olarak sizlerin yanında çözüm odaklı hizmet sunmaktayız.

Ülkemizde ise genelde yemek üretimi, servisi ve diğer ilgili organizasyonlarını yapan şirketler catering firmaları olarak karşımıza çıkmatadır. Türkiye’de otellerin yemek hizmetinin dışarıdan tedarik edilmesi ile başlayan catering firmaları, artık iş yerleri, okullar, devlet daireleri, hastaneler, düğünler, konserler, özel organizasyonlar, büyük ve küçük ölçekli işletmeler, esnaf ve kobilerden, film setleri ve hatta sokaklarda mobil olarak dahi hizmet sunabiliyor.

Başaran Lezzet Catering, müşterinin istekleri ve sektörün ihtiyacına uygun yiyecek içecekleri, uygun zamanda, uygun yerde ve uygun bir sunumla tedarik etme faaliyetlerinin hepsini kapsıyor.

Catering Hizmetleri Nelerdir?

Catering hizmetlerinin ana odağı yemek hizmetini toplu olarak sağlamaktır. Çeşitli işletmelerle anlaşma yapan catering firmaları, belli sayıda yemeği, müşterinin tercihlerine uygun olarak yapar ve servis eder. En bilinen örneği, kalabalık çalışan sayısı olan fabrikaların öğle yemekleridir. Ama hizmet genelde bununla sınırlı kalmamaktadır.

Hizmet verilen sektörün kriterlerine göre menü ve uygulamalar geliştirmek de catering firmaların sorumluluğundadır. Örneğin, ofis çalışanlarından oluşan bir firma hafif ve dengeli menüler talep edebilirken, ağır sanayide bedensel iş yapan çalışanları olan başka bir firma yüksek kalorili ve karbonhidrat ağırlıklı bir öğün isteyebilir.

Tüm bu istekleri gıda kalitesi ve hijyene de dikkat ederek yerine getirmek catering hizmetlerine dahildir. Üstelik istenildiğinde öğün başı kalori hesabı da müşteriye sunulabilmelidir.

Ana odak iş yeri yemeği gibi gözükse de aslında catering hizmetleri çok daha fazlasını içerebilir. Düğünlerde yemek öncesi ve sonrası sunulan aperatifler, çeşitli kokteyllerde sunulan içecek ve kanepe ikramları, doğum günü ve parti gibi özel davetlerde verilen şekerleme ve tatlılar, sokak etkinliklerinde yapılan mangal veya mobil sunumların hepsi catering hizmetlerine örnektir.

Davet ve özel günlerde, dekorasyonu ve hatta müzik seçimini üstlenen firmalar dahi görebiliyoruz. Bunlara ek olarak yemeklerin nakliyesi de catering hizmetleri içerisinde yer almaktadır.

Catering Hizmetlerinin Çeşitleri Nelerdir?

En bilinen catering hizmeti çeşitleri aşağıdaki gibidir;

1.      Endüstriyel Catering:

Ülkemizde en yaygın kullanılan catering hizmeti türüdür. Genellikle yıllık sözleşmeler ile yürütülür. Çoğunlukla müşterinin iş yerinde, yiyecek, içecek, salata çeşitleri ve tatlı ile personelin günlük öğün ihtiyacı karşılanır.

2.      Ofise Teslim Catering

Yemek firması kendi tesislerinde yemekleri hazırlar ve kullan at prensibi ile paketler. Yemekler siparişi veren personele kendi ofisinde teslim edilir.

3.      Açık Büfe Catering

Çok sayıda farklı yemek seçeneği hazırlanarak metal tepsiler üzerinde ve alttan ısıtmayla sıcak kalacak şekilde hazırlanır ve sunulur. Müşteriler diledikleri yemeği arzu ettikleri kadar alırlar. Kimi zaman self-servis şeklinde de olabilir. Zamandan ve paradan tasarruf için iyi bir seçimdir.

4.      Yemek Kamyonu ile Mobil Catering

Çeşitli açık hava davetleri veya organizasyonlar için mutfak olarak özelleştirilen kamyon tipi araçlardan, daha çok fast food şeklinde yiyecek ve içecek tedarikidir. Daha düşük bütçeli ve pratiktir.

5.      Özel Catering Hizmetleri

Hizmetin nerede başlayıp nerede biteceği taraflar arasında belirlenen, düğün, doğum günleri, partiler ve diğer özel davetler için verilen hizmettir. Bu tip catering hizmeti, yemek takımlarından servise, dekorasyondan temizliğe kadar geniş bir yelpazede çözüm sunabilir.

 

2

Catering Sektörü İçin Menü Planlama

Catering sektörü için menü işin önemli noktalarından bir tanesi. Menü planlaması catering şirketleri için başarı veya başarısızlığın nedeni olabilecek bir faktör. Bu nedenle menü planlaması yaparken hassasiyet göstermek gereklidir.

Catering şirketleri menü planlaması yaparken kalite, lezzet ve ekonomik gereksinimleri en iyi şekilde karşılamaya çalışmaktadır. Menü oluşturulurken menü planlama yöntemlerinden faydalanılmaktadır.

Menü planlama yöntemleri

Catering firmaları için menü planlaması genellikle üç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlar standart menüseçimli menü ve kategorize edilmiş menüdür.

Catering firmaları söz konusu üç planlama yönteminden birisini kullanırlar. Bu yöntemlerin her birinin kendine özel avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Standart Menü

Standart menü, planlama sürecinde catering şirketlerinin ekseriyeti tarafından kullanılmaktadır. Çoğu catering firması, müşterilerine standart bir menü sunar. Standart menü söz konusu olduğunda tüm müşterilere standart fiyat ve şekilde hizmet verilir.

Standart menünün avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Standart menü catering firmasına planlama ve operasyon aşamasında kolaylık sağlar. Aynı mutfakta farklı yemekler yapmaktansa, standart bir menü oluşturmak çok daha kolaydır.
 • Standart menü sunulması, şirketin planlama ve operasyon maliyetlerini düşürür. Bu catering hizmeti alan şirketlerin de daha uygun fiyatlarla kaliteli hizmet almalarının önünü açar.
 • Farklı müşterilere, farklı menüler sunulmadığı için standart menünün sevkiyat ve sunum operasyonları da alternatiflerine göre daha kolay olacaktır. Ekonomik ve hızlı servis çok daha mümkündür.

Standart menünün dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Standart menü, farklı menü ve kalite tercihi yapacak müşterilere uygun olmayabilir. Müşteriler tekil olarak, menü üzerinde fazla söz sahibi değillerdir. Müşterilerin özel talepleri çoğu zaman yerine getirilemez.
 • Standart menü planlaması, müşteri odaklı değildir. Farklı müşteri profillerine cevap verme olacağı olmadığı için ancak benzer müşteri kitlelerine hizmet sunulabilir.
 • Benzer müşteri profillerine hizmet sunulması orta ve uzun vadede referans sıkıntısına neden olmakta, farklı profillerdeki müşteri potansiyelinin zayıflamasına neden olmaktadır.

Seçmeli Menü (Çoktan Seçmeli Menü)

Seçmeli menü ile catering firmaları müşterilerine farklı menüler sunabilmektedir. Aynı mutfaktan, farklı müşteriler için farklı ana yemek, yardımcı yemek, dördüncü yemek ve salata hizmeti sunulabilmektedir.

Seçmeli menü söz konusu olduğunda catering firmaları müşterilerine aylık olarak seçmeli menü sunarlar. Catering hizmeti alan şirketler, sunulan bu menü içerisinden 2 veya daha fazla alternatiften bir tanesini seçerler.

Seçmeli menü de değer menü planlama yöntemleri gibi bir takım avantajlara ve dezavantajlara sahiptir.

Seçmeli menünün avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Menü seçme imkanı müşterilerin catering hizmetinden duydukları memnuniyeti artırır. Müşteri memnuniyeti artar.
 • Farklı talepleri olan müşterilere bir arada hizmet verilebilir. Aynı anda farklı beklentideki müşterilerin talepleri karşılanmış olur.
 • Aynı mutfaktan aynı anda farklı menüler çıkartılmasını sağlamak, catering şirketinin operasyonel deneyimini artıracaktır.
 • Farklı sektörlerden, farklı beklentileri olan müşterileri elde etme potansiyeli artar.

Seçmeli menünün dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bir mutfakta aynı anda farklı menüler çıkartmak catering firmaları için operasyonel maliyetleri artıracaktır.
 • Personel kalifikasyonu arttığı için daha fazla ücret ödenmesi gerekecek, personel giderleri artacaktır.
 • Seçmeli menü malzeme ve stok maliyetlerini artıracaktır. Farklı menüler çıkartıldığı için fire ve zaiyat daha fazla olur.

Kategorize Edilmiş Menü

Catering sektörü için menü planlama ve tasarım yöntemlerinden bir tanesi de kategorize edilmiş menüdür. Diğer iki alternatife göre daha az tercih edilmektedir.

Kategorize edilmiş menü planlamasında catering şirketi, ürettikleri yemeklerin farklı gramajlı versiyonlarını iki, üç, dört veya beş çeşit kategoriye ayırarak müşterilerine farklı ücretlerle sunarlar.

Kategorize edilmiş menüde aynı isimli menüler olsa da bunlar gramaj yönünden farklıdır.

Kategorize edilmiş menünün avantajları şunlardır:

 • Müşterilerin farklı fiyat talepleri karşılanmış olur.
 • Seçmeli menüye nazaran mutfak maliyetleri ve operasyonel maliyetler daha düşüktür.
 • Üretilen yemeklerin hammaddeye dayalı kalori hesaplamaları kolaylaşır.

Kategorize edilmiş menünün dezavantajları şunlardır:

 • Müşteri sayısının artması, kategori sayısını da artıracağı için bunun operasyon sürecini ve maliyetini artıran bir etkisi olacaktır.
 • Üretilen yemeklerin tasnifi ve sevkiyatı zorlaşacak; hata payı ve maliyetler artacaktır.

 

Kaynak: HORECA Trend ve Catering Türkiye

3

Catering Sektörü Sevkiyat Planlaması

Catering sektörü toplu yemek üretimi yapmakta ve üretilen yemeklerin yemek talep eden müşterilerin belirteceği konumlara sevkiyatını sağlamaktadır. Toplu yemek üretimi kadar, üretilen toplu yemeklerin sevkiyatı da planlama ve ciddi bir operasyon gerektirmektedir.

Catering sektöründe hizmet veren şirketler, müşteri memnuniyetini sağlamak ve tasarruf etmek için sevkiyatlarını en iyi şekilde planlamalıdır. Doğru planlanan sevkiyat süreci maliyetleri azaltacağı gibi, müşteri memnuniyetini de en üst düzeye taşıyacaktır.

Doğru sevkiyat planlaması ile tasarruf sağlanabilir

Dünyada taşımacılık alanında lider firmalardan birisi olan UPS, doğru sevkiyat planlaması ile her yıl on milyonlarca lira tasarruf sağlıyor. UPS, bu alanda yaptığı atılımlarla tüm dünyada önemli bir örnek teşkil ediyor.

UPS tarafından geliştirilen bir navigasyon yazılımı araçların olabildiğince sola dönmesini engelliyor ve bu sayede araçlar yalnızca sağa dönerek kargolarını teslim ediyor. Firma, kargo araçlarında bu şekilde sola dönmeyi yasaklayarak toplam 37 milyon litre yakıt tasarrufu elde ettiğini açıkladı. Bu uygulama yolların bazen uzamasına sebep olsa da işe yaramış görünüyor.

Sevkiyat konusunda catering firmaları da rasyonel kararlar alarak, doğru sevkiyat planlaması geliştirebilirler. Bunun sonucunda ciddi tasarruflar elde etmek işten bile değil.

Toplu yemeklerin en kısa sürede, en doğru ve ekonomik taşınması

Catering şirketi tarafından üretilen toplu yemeklerin tazeliğini koruyarak, sahip olunan araçlara en optimum şekilde planlanarak hedef lokasyonlara ulaştırılması gerekmektedir.

Bu süreçte maliyetlerin minimize edilmesi, zamanın en doğru şekilde kullanılması ve ayrıca mümkün olan en az sayıda aracın operasyona dahil olması gerekmektedir.

Catering şirketleri için rut planlama

Üretilen yemeklerin en iyi şekilde taşınması için rut planlaması yapmak gerekmektedir. Rut; izlenecek yol, güzergah anlamına gelmektedir. Rut planı ise izlenecek yol ya da güzergah anlamında kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ve navigasyon sistemlerinin sosyalleşmesi ile rut planları hazırlamak çok daha kolay bir hal almıştır. Google ve Yandex gibi teknoloji firmalarının navigasyon programları; belirteceğiniz bir A noktasından, B noktasına en kısa yoldan, en hızlı şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaklardır.

Catering şirketleri için rut planlamasında teknoloji hayati bir rol oynamaya başlamıştır. Yandex Navigasyon veya Google Haritalar ile tamamen ücretsiz olarak optimum rut planlaması yapabilirsiniz.

Dünyanın en iyi ve ücretsiz navigasyon programları

Makalede sözünü ettiğimiz navigasyon programlarını ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bu programlar, mobil uygulama oldukları için ayrıca cihaza ihtiyaç duymadan akıllı telefonlarla da kullanılabilmektedir.

20 kişiden 20.000 kişiye Toplu Yemek Hizmeti
4

İstanbul Toplu Yemek Siparişi

İstanbul Toplu Yemek Siparişi, müşterilerine ayrıcalıklı bir hizmet sunabilmek için tüm organizasyonlarını en ince ayrıntısına kadar organize etmekte ve planlamaktadır.

Merkezi İstanbul’da olan ve mobil araçlarıyla tüm Türkiye’ye yemek ulaşımı sağlayan Başaran Lezzet, en iyi hizmeti en uygun bütçe ile sunmayı hedeflemektedir. Katılımcı sayısı yüksek organizasyonlarda dahi kaliteli, koordineli ve hızlı hizmet geleneğinden asla vazgeçmemeyi kendine ilke edinmiştir.

Şirketinizde de evinizde yediğiniz yemekler kalitesinde yemek yiyebilmeniz için

1) Yerinde Üretim Yemek Servisi Başaran Lezzet ekibiyle hizmet verdiğimiz şirketin kendi mutfağında ürettiğimiz yemekleri şirket kafeteryasında yada yemekhanesinde sunulması hizmetidir.

2) Yarı Yerinde Üretim Yemek Servisi Belirli ürünlerin Başaran Lezzet mutfağında üretilip taşınması ve bazı ürünlerin şirketin mutfağında üretilmesiyle şirket kafeteryasında yada yemekhanesinde Başaran Lezzet servis ekibi tarafından servis edilmesidir.

3) Taşıma Yemek Servisi Tüm ürünlerin Başaran Lezzet mutfağında üretilip taşıma ile ulaştırıp Başaran Lezzet servis ekibiyle şirket kafeteryasında yada yemekhanesinde sunulmasıdır.

4) Kapıya Teslim Yemek Servisi Başaran Lezzet merkez mutfağında üretilen yemekler şirketlere taşıma kaplarında veya ambalajlanmış olarak teslim edilmektedir.

Başaran Lezzet olarak, harika yemekler hazırlamak bizim işimiz. Bol lezzetlerin mutfağında sağlıklı, isteğe özel ve taze yemeklerle harika deneyimler sunmaya devam ediyoruz.

İstanbul genelindeki en önde gelen Catering Firması haline gelen Başaran Lezzet vazgeçilmez prensibimiz sağlıklı ve katkısız gıdalar üretmektir.

Msg, Aspartam, Glutamic, Glukoz gibi katkılar kullanmadan sağlıklı yemek üretmek önceliğimizdir. Bir sonraki etkinliğinize nasıl hizmet sunabileceğimizi öğrenmek, İş yerlerinizi, ofislerinizi, evlerinizi ve sofralarınızı lezzetli yemeklerimizle doldurmak için bize ulaşın.