Catering Sektörü Sevkiyat Planlaması

Catering sektörü toplu yemek üretimi yapmakta ve üretilen yemeklerin yemek talep eden müşterilerin belirteceği konumlara sevkiyatını sağlamaktadır. Toplu yemek üretimi kadar, üretilen toplu yemeklerin sevkiyatı da planlama ve ciddi bir operasyon gerektirmektedir.

Catering sektöründe hizmet veren şirketler, müşteri memnuniyetini sağlamak ve tasarruf etmek için sevkiyatlarını en iyi şekilde planlamalıdır. Doğru planlanan sevkiyat süreci maliyetleri azaltacağı gibi, müşteri memnuniyetini de en üst düzeye taşıyacaktır.

Doğru sevkiyat planlaması ile tasarruf sağlanabilir

Dünyada taşımacılık alanında lider firmalardan birisi olan UPS, doğru sevkiyat planlaması ile her yıl on milyonlarca lira tasarruf sağlıyor. UPS, bu alanda yaptığı atılımlarla tüm dünyada önemli bir örnek teşkil ediyor.

UPS tarafından geliştirilen bir navigasyon yazılımı araçların olabildiğince sola dönmesini engelliyor ve bu sayede araçlar yalnızca sağa dönerek kargolarını teslim ediyor. Firma, kargo araçlarında bu şekilde sola dönmeyi yasaklayarak toplam 37 milyon litre yakıt tasarrufu elde ettiğini açıkladı. Bu uygulama yolların bazen uzamasına sebep olsa da işe yaramış görünüyor.

Sevkiyat konusunda catering firmaları da rasyonel kararlar alarak, doğru sevkiyat planlaması geliştirebilirler. Bunun sonucunda ciddi tasarruflar elde etmek işten bile değil.

Toplu yemeklerin en kısa sürede, en doğru ve ekonomik taşınması

Catering şirketi tarafından üretilen toplu yemeklerin tazeliğini koruyarak, sahip olunan araçlara en optimum şekilde planlanarak hedef lokasyonlara ulaştırılması gerekmektedir.

Bu süreçte maliyetlerin minimize edilmesi, zamanın en doğru şekilde kullanılması ve ayrıca mümkün olan en az sayıda aracın operasyona dahil olması gerekmektedir.

Catering şirketleri için rut planlama

Üretilen yemeklerin en iyi şekilde taşınması için rut planlaması yapmak gerekmektedir. Rut; izlenecek yol, güzergah anlamına gelmektedir. Rut planı ise izlenecek yol ya da güzergah anlamında kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ve navigasyon sistemlerinin sosyalleşmesi ile rut planları hazırlamak çok daha kolay bir hal almıştır. Google ve Yandex gibi teknoloji firmalarının navigasyon programları; belirteceğiniz bir A noktasından, B noktasına en kısa yoldan, en hızlı şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaklardır.

Catering şirketleri için rut planlamasında teknoloji hayati bir rol oynamaya başlamıştır. Yandex Navigasyon veya Google Haritalar ile tamamen ücretsiz olarak optimum rut planlaması yapabilirsiniz.

Dünyanın en iyi ve ücretsiz navigasyon programları

Makalede sözünü ettiğimiz navigasyon programlarını ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bu programlar, mobil uygulama oldukları için ayrıca cihaza ihtiyaç duymadan akıllı telefonlarla da kullanılabilmektedir.