Catering Servis Planlama ve Menü

Catering Service Planlama

Catering service planlama yemek hizmeti sürecinin önemli parçalarından biridir. Bu planlama işlemi doğru ve net bir şekilde yapılmaz ise süreçte aksamalar ve problemler yaşanmaya başlar. Böylece müşteri deneyiminin iyi bir şekilde sonuçlanmadığı vip catering hizmeti sunulmuş olur.

Catering Service Planlama Önemli Midir?

Catering service planlama, belli bir aşamaların önceden belirlenmesi ve süreç içerisinde kontrol mekanizmasının işlemesi ile tamamlanan yemek hizmetine dahil bir işlemdir. Catering firması yemek hizmeti vermeden önce muhakkak menüsünü, hizmetin genel hatlarını ve service aşamasını uzmanlar eşliğinde planlar.

Catering service planlama, müşteri deneyiminin olumlu yönde seyretmesi ve sunulan tabldot hizmetinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için gerekli bir çalışmadır. Önemini de buradan alan service planlama, gerek catering şirketinin başarı elde etmesi gerekse müşterinin aldığı hizmetten memnun kalması için olmazsa olmazlardandır.

Catering Menü

Catering menüleri yemek hizmetinin en önemli işlerinin bir parçasıdır. Menü içeriği ya da planlaması uzmanlar tarafından yapılmadığı takdirde hizmet alan kişiler sonucunda memnun kalmaz ve en nihayetinde yemek şirketi kaliteli bir hizmet sunmamış olur. Bu nedenle yemek firmaları menü içeriği konusunda titiz bir çalışma gerçekleştirmelidir.

Catering Menü Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Catering hizmeti veren yemek şirketleri menü oluştururken bazı unsurlara dikkat etmelidir. Bu unsurlar;

  1. Mevsim meyve ve sebzelerine göre yemekler seçilmeli,
  2. Müşteri portföyüne bakılmalı,
  3. Hizmetin kapsamına göre konsepte uygun seçim yapılmalı,
  4. Menüde yer alacak yemekler bir bütünlük oluşturmalıdır.

Yukarıda listelenen her bir madde menü hazırlarken yemek firmaları tarafından göz önünde bulundurulması gereken temel şartlardır. Bu şartlar kesinlikle yer almalı ve daha da ötesinde kalori ve besin değerleri bakımından da analiz gerçekleştirilmelidir.

Menü hizmeti yemek şirketleri için önemli bir çalışma olduğundan menüler oluşturulurken diyetisyen ve şefler mutlaka süreçte yer alır. Ayrıca gıda mühendisleri de yemek üretimi ve müşteriye ulaştırılana kadar geçen süreçte tüm süreçteki kaliteden sorumludur. Yemek firmaları arasından sıyrılmak ve en iyi tabldot hizmeti sunmak için tüm bu koşulların sağlanması, sürdürülmesi ve kontrolü elzem bir detaydır. Aksi bir şekilde aksiyon alındığında ise yemek hizmeti sunan şirketler müşterisini memnun etmekte bir hayli zorluk çeker.